Save on Family FinderY-DNA, and mtDNA and Bundles During Our Early Bird Sale! Now Through November24th.

Silesia (Slask, Schlesien)

  • 212 members

About us

Śląsk jest to kraina położona w dorzeczu Odry i Wisły. Dzieli się ona na Śląsk Góry i Dolny. Jej granice, jak i przynależność państwowa często ulegały zmianie, stąd dziś można spotkać się z kilkoma różnymi koncepcjami przebiegu granic tej krainy. My określając ramy geograficzne naszego projektu postanowiliśmy przyjąć granice historyczne, a nie administracyjne. W ramach tego za Dolny Śląsku uważamy teren dawnych księstw brzeskiego, głogowskiego,jaworskiego, legnickiego, nyskiego, oleskiego, świdnickiego,wrocławskiego, wołowskiego, ziębickiego, żagańskiego wraz z wolnymi państwami stanowymi milickim, sycowskim, żmigrodzkim,bytomsko-odrzańskiego, znów za obszar Górnego Śląska, uważamy teren dawnych księstw cieszyńskiego, karniowskiego, opawskiego,opolskiego, raciborskiego, a także wolnych państw stanowych bytomskiego i pszczyńskiego. Ponadto ze względu na silne związki ze Śląskiem przyjęliśmy, że projekt obejmie także ziemie dawnego hrabstwa kłodzkiego.

Przyjęcie historycznych granic Śląska jest także spowodowane tym, iż żaden administracyjny podział nie pozwala zrealizować celu jakiemu ma służyć ten projekt, a więc skupienie się wyłącznie na rdzennych mieszkańcach Śląska i ich pochodzeniu. Obecny podział administracyjny Śląska zarówno w Polsce, jak i Czechach do jednostek administracyjnych określanych jako śląskie dołącza ziemie małopolskie, morawskie czy łużyckie.

Do naszego projektu zapraszamy wszystkich potomków Ślązaków, niezależnie od tego gdzie obecnie mieszkają i jakiego języka używają, nawet tych którzy choćby w niewielkim stopniu posiadają śląskie korzenie.Jeżeli któryś z Twoich przodków był mieszkańcem Śląska przed wybuchem II wojny światowej to serdecznie zapraszamy Cię do udziału w naszym projekcie.

Dołączając do naszego projektu bardzo prosimy, abyś w swoim profilu FTDNA zamieścił informacje na temat swojego najstarszego przodka w linii żeńskiej i męskiej. W związku z tym podaj jego imię i nazwisko oraz lata w których żył, a także podaj nazwie miejscowości z której pochodził i oznacz ją na mapie. Jest to bardzo istotne ze względu na cele jakie ma osiągnąć ten projekt w zakresie określenia procentowego rozmieszczenia haplogrup w poszczególnych częściach Śląska. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to wejdź na ten link tam znajduje się instrukcja jak należy to zrobić.